Watchdoc

Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення відповідальності за порушення вимог санкційного режиму

Дата/номер реєстрації: 4002 від 01.09.2020

Авторський колектив: Монастирський Д.А., Мінько С.А., Бакумов О.С. та 9 інших депутатів

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду: 07.10.2020 – Надано подання Комітету про розгляд

Стислий зміст законопроєкту


Мета проєкту Закону – закріплення здійснення контролю і нагляду за дотриманням законодавства про санкції і запровадження фінансової та кримінальної відповідальності за порушення встановлених обмежувальних заходів (санкцій).

Потенційний вплив


Позитиви:

Удосконалення законодавчого регулювання застосування санкцій щодо суб'єктів, які створюють загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України.

Криміналізація порушення санкційного режиму (умисні дії, спрямовані на невиконання спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), якщо такі дії заподіяли істотну шкоду).

Розширення повноважень Генпрокурора вносити на розгляд Ради національної безпеки та оборони України пропозиції щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій.

Негативи:

Ризики непропорційного покарання. Проєкт вводить фінансову та кримінальну відповідальність за невиконання санкцій – аж до ліквідації юридичної особи та позбавлення волі. Заходи відповідальності можуть застосовуватися не лише до суб’єктів, на яких накладено санкції, а і на інших осіб, які «будь-яким чином умисно сприяли порушенню їх застосування».

При цьому штрафи на суму до 85 тис. грн застосовуватиме безпосередньо спеціальний уповноважений орган, що буде створений Кабміном для нагляду за дотриманням санкційного режиму. За умови сумнівної правомірності окремих санкційних заходів, зокрема щодо обов’язків провайдерів телекомунікацій обмежувати доступ до веб-ресурсів, впровадження передбачених законопроектом механізмів контролю і відповідальності, може створити загрози для їх діяльності, що в свою чергу може також негативно вплинути на доступ громадян до телекомунікаційних послуг.

Ризики надмірної бюрократизації. Проєкт передбачає, що нагляд і контроль за дотриманням законодавства про санкції покладається на спеціально уповноважений державний орган, визначений Кабінетом Міністрів України. Положення про спеціально уповноважений державний орган затверджується Кабінетом Міністрів України.

Висновки:Законопроект потребує доопрацювання.

Потребують доопрацювання Небезпечні