Watchdoc

Про внесення змін до КК України та КПК України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів

Дата/номер реєстрації: 5420 від 23.04.2021

Авторський колектив: Президент України

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду: 29.04.2021 – Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Запропонованими змінами передбачається:

Кримінальний кодекс України пропонується доповнити новими  статтями 201-2 "Контрабанда товарів", 201-3 "Контрабанда підакцизних товарів", 201-4 "Недостовірне декларування товарів".

Зокрема, пропонованою статтею 201-4 Кримінального кодексу України передбачається ввести кваліфікуючу ознаку такого кримінального правопорушення, як недостовірне декларування товарів, – сприяння у будь-якій формі службовою особою митного органу з використанням влади чи службового становища.

Законопроєктом також пропонуються коригуючі зміни до статті 201 "Контрабанда", статті 201-1 "Переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, лісоматеріалів необроблених, а також інших лісоматеріалів, заборонених до вивозу за межі митної території України)" та статті 305 "Контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів" Кримінального кодексу України.

Крім того, законопроєктом передбачаються зміни до статті 216 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до яких слідчі органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, здійснюватимуть досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтями 201-2, 201-3 та 201-4 Кримінального кодексу України (до моменту створення БЕБ), а в декотрих випадках НАБУ.


Потенційний вплив


Позитиви: –

Негативи:

Криміналізація контрабанди, замість боротьби з першопричинами такого явища, може призвести до зловживань органів правопорядку стосовно імпортерів. Крім того, контрабанда де-юре є несплатою (ухиленням від сплати) митних платежів, за що вже передбачена відповідальність за статтею 212 ККУ.

Висновки:


Законопроєкт в цілому є недосконалим, починаючи з самої концепції криміналізації контрабанди замість комплексної реформи митниці і системи митного права.


Потребують доопрацювання