Watchdoc

Зміни до деяких законів України щодо посилення захисту вразливих споживачів електричної енергії та захищених споживачів природного газу

Дата/номер реєстрації: 5407-1 від 13.05.2021

Авторський колектив: Аліксійчук Олександр Васильович, Микиша Дмитро Сергійович

Профільний напрямок: Галузевий розвиток

Стан розгляду: 17.05.2021 – Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Запроваджуються пільгові тарифи на перші спожиті 100 кВт·год електроенергії для окремих пільгових категорій. Також запроваджується норма про продаж газу українського видобутку українським споживачам по собівартості з встановленою КМН націнкою до 30% замість продажу по ринковій ціні як є зараз.

Потенційний вплив


Позитиви: –

Негативи:

У пояснювальній записці зазначено що «Реалізація проєкту не потребує видатків із Держаного бюджету України», що не відповідає дійсності, адже передбачаються витрати з державного бюджету.

За даними держпідприємства "Гарантований покупець", станом на 15 квітня 2021 року заборгованість НЕК "Укренерго" перед "ГарПоком", яка є джерелом розрахунків за "зеленим" тарифом, становила 15,3 млрд грн. Запровадження пільг вразливим групам споживачів додатково погіршить ситуацію з виплатою виробникам зеленої енергетики.
 У пояснювальній записці відсутні розрахунки щодо кількості населення, яке проживає у 30 кілометровій зоні.

Відповідно ч.3 ст.3 до ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг  належить до компетенції регулятора, а тому таке рішення має формувати НКРЕ, або запропоновані тарифи необхідно погодити з НКРЕ.

Запровадження фіксованих тарифів на 3 роки у гривнях для пільгових споживачів недоцільна, адже не враховує ринкових умов торфоутворення, інфляції, тощо. При наданні знижок окремим категоріям споживачів на рівні закону доцільно прописувати відсоток знижки від тарифу, встановленому регулятором для всіх споживачів.

Пропозиція продавати газ видобутий державними компаніями захищеним споживачам за формулою собівартість+встановлена законом рентабельність скасовує основні досягнення створення ринку газу в Україні, призведе до порушення зобов’язань взятих Україною у меморандумі з МВФ. Зазначені зміни суперечать вимогам Третього енергетичного пакета ЄС та інтеграцію українського ринку з ринками газу держав-сторін Енергетичного Співтовариства. 

Реалізація окремим категоріям споживачів газ за зниженими цінами містить системні корупційні ризики через складність контролю за реалізацією газу за субсидованими цінами. До реформи ринку газу існувала масштабна корупція, і газ за зниженими цінами нелегально використовувався об’єктами підприємництва. У законопроєкті не передбачено дієвого механізму як запобігти нецільовому використанню газу за пільговими цінами.

Висновок:


Законопроєкт не рекомендовано до прийняття, з огляду на ризики та його негативні моменти 
Небезпечні