Watchdoc

Проєкт закону про внесення змін до КУпАП щодо створення правового підґрунтя для розвитку галузі виробництва крафтових алкогольних напоїв в Україні

Дата/номер реєстрації: 5453 від 29.04.2021

Авторський колектив: Лаба М.М. (Слуга народу), Тищенко М.М.(Слуга народу), Третьякова Г.М. (Слуга народу) та інші співавтори 

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду: 05.05.2021– Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Законопроєктом  передбачається внести зміни до ст. ст. 176, 177, 177-2 КУпАП в частині надання можливості виготовлення фізичними особами без мети збуту самогону та алкогольних напоїв у домашніх умовах та збільшення відповідальності за виготовлення з метою збуту, збут та зберігання з метою збуту самогону чи інших спиртних напоїв, а також збільшення відповідальності  за придбання спиртних напоїв домашнього вироблення, виготовлення і збут фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Потенційний вплив


Позитиви: 

Як слідує з пояснювальної записки авторів законопроєкту, пропоновані зміни забезпечать створення сприятливих умов для функціонування невеликих підприємств – виробників дистилятів сільськогосподарського походження, які використовуються для виробництва спиртних напоїв, шляхом встановлення спрощених процедур отримання дозвільних документів для їх виробництва та реалізації, що дозволить забезпечити робочими місцями населення у сільській місцевості, створить додаткові умови для переробки сільськогосподарської продукції та забезпечить додаткові надходження до бюджетів усіх рівнів.

Негативи:

1. Збільшенню розмірів штрафів (а тим паче такому значному, як пропонується законопроєктом) має передувати змістовне наукове обґрунтування стосовно доцільності  запропонованих у  законопроєкті  розмірів.

Довідково: у ст. 176  КУпАП  (Виготовлення, зберігання самогону та апаратів для його вироблення) було від 51 до 170 грн., пропонується від 1700 до 170 000 грн.;
у ст. 177 КУпАП (Придбання самогону та інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення) було від 17 до 85 грн., пропонується від 3400 до 8500 грн.;
у ст. 177-2  КУпАП (Виготовлення, придбання, зберігання або реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв або тютюнових виробів) було від 170 до 850 грн. та від 340 до 1700 грн., пропонується від 3400 до 8500 грн. та від 3400 до 17 000 грн. відповідно).

2. Згідно ст. 222 КУпАП протоколи про адмінправопорушення, передбачені ст. ст. 176, 177 КУпАП мають право складати уповноважені посадові особи органів Національної поліції, а передбачені ст. 177-2 КУпАП – уповноважені особи органів державної податкової служби.  

Виходячи із приписів ст. 221 та ч. 1 ст. 222 КУпАП, не суд, а органи Національної поліції розглядають справи про правопорушення, передбачені статтею 176, 177 КУпАП.
Т.ч., саме ці уповноважені особи мають право встановлювати вину особи та визначати розмір штрафу. А зважаючи на пропоновані законопроєктом значні розміри штрафів та пропоновану  «вилку» можливого розміру штрафу, це  створює корупційні можливості для уповноважених на розгляд таких адмінсправ осіб. 

Висновок:


Пропоновані законопроєктом розміри штрафів потребують змістовного наукового обґрунтування стосовно їх доцільності.

Зважаючи на пропоновані законопроєктом значні розміри штрафів та пропоновану «вилку» можливого розміру штрафу, створюються  корупційні можливості для уповноважених на розгляд адмінсправ за ст. 176, 177 КУпАП уповноважених осіб.

Ідея законопроєкту в цілому є позитивною, але можливі корупційні ризики є однозначно негативним моментом, тому законопроєкт потребує доопрацювання.
Потребують доопрацювання