Watchdoc

Проєкт Закону про внесення змін до Лісового кодексу України

Дата/номер реєстрації: 5234 від 12.03.2021

Авторський колектив: Заремський М.В. (Слуга народу) 

Профільний напрямок: Галузевий розвиток

Стан розгляду: 16.03.2021– Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Передбачити, що вчинення адміністративного чи кримінального правопорушення «в сфері охорони лісового фонду» є підставою для припинення права постійного користування лісами.

Потенційний вплив


Позитиви: –

Законопроектом робиться спроба посилити наслідки порушення законодавства в сфері охорони лісового фонду.

Негативи:

  1. Щодо посилення відповідальності та протидії незаконним рубкам.
На сьогодні існує проблема у застосуванні адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення законодавства у сфері захисту лісів, зокрема низькі штрафи за адміністративні правопорушення. Проте, краще підсилювати таку відповідальність адміністративно-господарськими санкціями на постійних лісокористувачів чи персональною відповідальністю керівників лісгоспів.

З пояснювальної записки не зрозуміло як припинення права постійного користування лісами (яке здійснюється здебільшого державними та комунальними підприємствами) сприятиме досягненню мети законопроекту – запобігання незаконних рубок, адже право постійного користування у такому випадку буде надано іншому державному чи комунальному підприємству. Законопроектом не передбачено інших організаційно-правових заходів попередження незаконних рубок.

  1. Щодо неможливості реалізувати положення законопроєкту.
В законодавстві, зокрема у КУпАП чи у ККУ не визначено які правопорушення відносяться до «сфери охорони лісового фонду», що призведе до правової невизначеності.

У КУпАП суб’єктом відповідальності є фізичні особи та посадові особи. З положень законопроекту незрозуміло, ким має бути скоєно правопорушення для  припинення права постійного користування лісами. Зокрема, чи здійснюватиметься таке припинення при вчинені правопорушення фізичними особами чи посадовими особами, що не відносяться до керівного складу лісових господарств.

Деякі склади адміністративної відповідальності що традиційно належать до «сфери охорони лісового фонду» (статті 63-68 КУпАП) передбачають малознані діяння, наприклад склад правопорушення, передбаченого ст. 64 «Порушення встановленого порядку використання лісосічного фонду, заготівлі і вивезення деревини та заготівлі живиці» передбачає також малозначні порушення зазначених порядків, що не спричинило тяжких наслідків. Припинення права постійного користування лісами у таких випадках буде непропорційним та необґрунтованим.

 Законопроектом не передбачається процедура відповідного припинення користування лісами. Зокрема, не передбачено наслідки скасування притягнення до адміністративної відповідальності у судовому порядку.
 

Висновок:


Передбачені законопроектом положення не можливо реалізувати на практиці. 


Небезпечні