Авторський колектив: Гетманцев Д.О., Ковальчук О.В., Сова О.Г., Устенко О.О.
Профільний напрямок: Правова політика
Стан розгляду: 04.01.2021– Надано для ознайомлення
Потенційний вплив законопроєкту
Позитиви:
Прийняття законопроєкту сприятиме запобіганню незаконного переміщення підакцизних товарів через митний кордон України шляхом криміналізації дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів.
Негативи:
Відповідно до підпункту 14.1.146 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПК) - підакцизні товари (продукція) – це товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Ст. 215 ПК встановлює, що до підакцизних товарів належать:
- спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво (крім квасу "живого" бродіння);
- тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;
рідини, що використовуються в електронних сигаретах;
- пальне, у тому числі товари (продукція), що використовуються як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення, з двигунами внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням, з двигунами внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом та коди яких згідно з УКТ ЗЕД не зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 цієї статті (крім газу природного у газоподібному стані за кодом 2711 21 00 00 згідно з УКТ ЗЕД);
- автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів;
- електрична енергія.
1. В той же час, запропонована редакція статті 201-2 КК України, якою пропонується доповнити КК, і встановити кримінальну відповідальність за контрабанду підакцизних товарів, необґрунтовано пропонується вивести з переліку електричну енергію, що створюватиме ризики встановлення різного підходу з боку держави стосовно порушення законодавства у сфері обігу електричної енергії, як одного із видів підакцизних товарів.
2. Наразі КК містить статтю 204, якою криміналізовані незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів. Тому, для досягнення мети законопроекту, доцільно удосконалити чинну статтю 204 КК, якою частково регулюються питання порушення законодавства у сфері обігу підакцизних товарів.
Висновок:
Для досягнення мети законопроєкту, доцільно удосконалити чинну статтю 204 КК, якою частково регулюються питання порушення законодавства у сфері обігу підакцизних товарів.