Watchdoc

Проєкт Закону про внесення змін до КК України щодо посилення кримінальної відповідальності за торгівлю людьми

Дата/номер реєстрації:5134 від 22.02.2021

Авторський колектив: Лубінець Д.В. (Партія «За майбутнє») та ще 34 співавтори

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду:24.02.2021 – Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Внесення змін до статті 149 КК України з метою посилення кримінальної відповідальності за торгівлю людьми та приведення у відповідність до ратифікованих Україною Конвенцій які діють  у зазначеній сфері, положень КК України.

Потенційний вплив


Позитиви:


1. Об’єктивна сторона ст. 149 КК України доповнюється новою формою прояву протиправних дій у виді «здійснення іншої незаконної угоди, об’єктом якої є людина».

2. Підвищення нижньої межі кримінальної відповідальності (з 5 років до 6 років) торгівлю людьми, якщо такі дії  вчинені щодо неповнолітнього або щодо кількох осіб, або повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, або поєднані з насильством, яке не є небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого чи його близьких, або з погрозою застосування такого насильства.

3. У Примітці до статті 149 КК України надається роз’яснення щодо моменту настання кримінальної відповідальності за протиправні дії, передбачені у частині 1 цієї статті.

4. Статті 69 і 75 КК України доповнюються відповідними положеннями, згідно яких у разі вчинення протиправних дій щодо торгівлі людьми, призначення більш м’якого покарання, ніж передбачено законом та можливість звільнення від відбуття покарання з випробуванням, не застосовуються.

5. Вчинення злочину, передбаченого статтею 149 КК України є підставою для застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру згідно змін до статті 96-3 КК України. 

Негативи:

Законопроєктом пропонується доповнити  об’єктивну сторона ст. 149 КК України новою формою прояву протиправних дій у виді «здійснення іншої незаконної угоди, об’єктом якої є людина». 

При цьому, запропонованими змінами не передбачено визначення переліку цих незаконних угод, та критеріїв/ознак і обставин, за якими може бути прийнято рішення про віднесення тієї чи іншої угоди до незаконної угоди, об’єктом якої є людина. 

Відсутність вказаних положень створює ризики унеможливлення забезпечення однакового застосування положень статті КК та не виключає необмеженості трактування в правозастосовній практиці, що може призвести до зловживань з боку правоохоронних і судових органів.


Висновок:


Зміни до частини першої статті 149 КК України порушують принцип юридичної визначеності, що створює ризики унеможливлення забезпечення однакового застосування положень статті КК та не виключає необмеженості трактування в правозастосовній практиці.
Потребують доопрацювання