Watchdoc

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення державного контролю (нагляду) у сфері ЖКГ

Дата/номер реєстрації:4403 від 19.11.2020

Авторський колектив: Кучеренко О.Ю., Пивоваров Є.П., Шуляк О.О. та 5 інших депутатів.

Профільний напрямок: Галузевий розвиток

Стан розгляду:23.11.2020Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Мета проєкту Закону –   забезпечення надання якісних послуг у сфері ЖКГ, дотримання законних прав та інтересів споживачів у сфері ЖКГ шляхом упровадження дієвого та ефективного державного контролю за дотриманням вимог стандартів, норм, порядків і правил у сфері ЖКГ, встановлення відповідальності за правопорушення у сфері ЖКГ, а також створення для цього Державної житлово-комунальної інспекції із наділенням її відповідними контрольними функціями та повноваженнями.

Потенційний вплив


Позитиви:

  • Проектом пропонується встановлення на законодавчому рівні механізму щодо здійснення державного контролю (нагляду) у сфері житлово-комунального господарства та відповідальності за порушення законодавства у цій сфері. 

Негативи:

  • Встановлення окремого переліку підстав для проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) порушує вимоги Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та створює передумови для вчинення корупційних правопорушень суб’єктами владних повноважень.
  • Збільшено строк проведення заходів державного контролю (нагляду) у сфері поводження з побутовими відходами - п’ятнадцять робочих днів (замість 10)
  • Пропонується покласти державний контроль (нагляд) за дотриманням законодавства, нормативів, норм, порядків і правил у сфері поховання на ДЖКІ (на сьогодні, за це відповідає  місцеві державні адміністрації)
  • Передбачено створення центрального органу виконавчої влади, що здійснюватиме реалізацію державної політики з контролю у сфері житлово-комунального господарства (створення Державної житлово-комунальної інспекції).  Проєкт передбачає, що розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати стягнення мають право керівник або заступник керівника Держжитлокомунінспекції. Тобто керівник інспекції або його заступник мають право самостійно вирішувати, накладати стягнення чи ні, та встановлювати розмір такого стягнення.
  • Проект розширяє компетенцію та коло прав Державної житлово-комунальної інспекції, збільшуючи обсяг її повноважень. Інспектор здійснюватиме нагляд у сферах: житлово-комунального господарства; законодавства «Про відходи»; «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»; «Про поховання та похоронну справу»; «Про теплопостачання»; «Про благоустрій населених пунктів»; «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»; «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»; «Про житлово-комунальні послуги». Для цього в уже чинному законі пропонується ввести низку нових статей з відміткою «прим», які передбачають саме компетенцію та широке коло повноважень центрального органу виконавчої влади.
  • Для ведення так званого нагляду під час здійснення державного контролю можуть бути проведені планові та позапланові заходи. Підстави для проведення можуть бути різні, від рішень Кабміну, звернень нардепів і правоохоронних органів до звернень фізичних чи юридичних осіб щодо порушення законодавства.
  • Проєкт передбачає, що розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати стягнення мають право керівник або заступник керівника Держжитлокомунінспекції. Тобто керівник інспекції або його заступник мають право самостійно вирішувати, накладати стягнення чи ні, та встановлювати розмір такого стягнення.
  • Відсутність дієвого механізму для покращення якості послуг та дотримання законних прав та інтересів споживачів у сфері ЖКХ

Висновок:


Законопроект суперечить принципам Ради Реформ, а тому у поточному його змісті Офіс не може  рекомендувати народним депутатам України підтримати даний законопроект.

Водночас, оскільки тема надання послуг у сфері ЖКХ є вкрай важливою, вважає, що доцільним буде доопрацювати законопроект таким чином, щоб усунути наведені корупційні та інші ризики, але разом з тим запровадити модель за якою, споживачі у сфері ЖКХ зможуть вільно обирати та змінювати того суб’єкта, який буде надати відповідні послуги.  

Саме через запровадження та забезпечення конкуренції у сфері ЖКХ та забезпеченні прав споживачів буде усунуто ряд проблем, які описані авторами в Пояснювальній записні до проєкту (в тому числі – про контроль над суб’єктами місцевого самоврядування, які надають відповідні послуги), покращити якісь послуг у сфері ЖКХ (проблему якості автори законопроекту згадують, однак, ніяким реальним механізмом у законопроекті не забезпечують її вирішення) та , загалом, гарантувати конституційні права громадян України.


Небезпечні