Watchdoc

Проєкт закону про внесення змін до КУпАП та КК України щодо забезпечення права на інформацію та захисту журналістської діяльності

Дата/номер реєстрації: 5040 від 08.02.2021

Авторський колектив: Циба Т.В. (Слуга народу) та ще 22 співавторів 

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду: 16.03.2021–Включено до порядку денного

Стислий зміст законопроєкту


Виконання рекомендаціями парламентських слухань на тему: «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення», схвалених Постановою Верховної Ради України від 14 січня 2020 року № 456-IХ шляхом внесення змін до ККУ та КУпАП.

Потенційний вплив


Позитиви: 

Збільшується термін накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення у сфері захисту персональних даних та порушення права на інформацію та права на звернення до 6 місяців.
Збільшується розмір стягнення за порушення права на інформацію.

Негативи:

1) Відповідальність за відмову або нездійснення реєстрації вхідних паперових або електронних документів – вже передбачена у розділі про незаконну відмову у прийнятті та розгляді звернення.  
2) В обставинах, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення вказана мета «порушення права на інформацію» що є ознакою суб’єктивної сторони правопорушення. 
3) Запроваджується небезпечна практика, коли при складенні протоколу про адміністративне правопорушення передбаченого статтями 188-39, 212-3 цього Кодексу, підпис особи, яка притягається до відповідальності, не вимагається, якщо такий протокол надсилається поштою за місцем вчинення правопорушення відповідно до статті 254 цього Кодексу. У такому разі до протоколу про адміністративне правопорушення додається роз’яснення для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, її прав і обов’язків, передбачених статтею 268 цього Кодексу.
Це повністю суперечить вимогам статті 254 цього Кодексу.
4) При внесенні змін до примітки статті 174 ККУ, в якій дається роз’яснення терміну професійна діяльність журналіста до журналістів прирівнюються особи, якщо вони входять до складу творчих груп. При цьому не дається роз’яснення які саме творчі групи маються на увазі, як та ким вони формуються.  

Висновок:


Законопроект потребує суттєвого доопрацювання.