Watchdoc

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо ліквідації корупційної схеми в пенітенціарній системі шляхом вилучення статті 391 КК України)

Номер/дата реєстрації: 2079 від 06.09.2019

Авторський колектив: Фріс І.П., Демченко С.О., Дирдін М.Є., Матусевич О.Б., Шуляк О.О., Божик В.І., Фролов П.В., Батенко Т.І.

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду: Включено до порядку денного від 02.02.2021

Стислий зміст законопроєкту


Законопроєктом пропонується вилучення статті 391 Кримінального кодексу України, під назвою Злісна непокора вимогам адміністрації установи виконання покарань, якою передбачено: 

Злісна непокора законним вимогам адміністрації установи виконання покарань або інша протидія адміністрації у законному здійсненні її функцій особою, яка відбуває покарання у виді обмеження волі або у виді позбавлення волі, якщо ця особа за порушення вимог режиму відбування покарання була піддана протягом року стягненню у виді переведення до приміщення камерного типу (одиночної камери) або переводилась на більш суворий режим відбування покарання, - карається позбавленням волі на строк до трьох років.

Потенційний вплив


Позитиви:

Пропонована до скасування стаття 391 КК є відверто репресивною та дискримінаційною. За дисциплінарні проступки під час відбування покарання, ув’язнених можуть притягнути до кримінальної відповідальності.

Відповідно по пояснювальної записки, ця стаття є інструментом, який дозволяє:

«1) збільшувати засудженим строк позбавлення волі на 1-3 роки за ненасильницькі дисциплінарні правопорушення;
2) в обмін на її незастосування змушувати засуджених до "співпраці з адміністрацією", виконання злочинних вказівок тюремного персоналу (включаючи вчинення насильницьких дій щодо інших засуджених), а також практикувати вимагання коштів із членів сімей засуджених»

Автори законопроєкту, спільно з ГО «Разом проти корупції» провели велику роботу та наводять широку і обґрунтовану аргументацію, щодо необхідності скасування зазначеної статті. Зокрема підтвердженням тому може слугувати судова практика (понад 900 проаналізованих рішень), з яких виправданих є 1% (9 рішень). Суть порушень і підстава до збільшення покарання від 1 до 3х років покарання є наприклад: 

  • Відмова від відбуття чергування – 1 рік позбавлення волі
  • Відмова від прибирання залу вживання їжі – 1 рік
  • Відмова зайняти спальне місце – 3 роки
  • Відмова від прибирання камери ДІЗО – 3 роки
  • Відмова від виконання робіт з благоустрою території колонії – 3 роки
  • Антисанітарний стан приліжкової тумбочки – 1.5 років і так далі. 

Серед вироків за ст. 391 (станом на 27.09.2020 р.) – не виявлено жодного покарання за застосування насильства до працівника УВП (і не буде виявлено – насильницькі дії караються за іншими статтями КК).

На кожен справжній злочин у КК є "профільні" статті: тюремний бунт (ст. 392), побиття та тілесні ушкодження (120-ті статті), вбивство (ст. 115), зґвалтування (ст. 152) тощо, тому існування 391 статті не є виправданим. Подібна стаття існує лише в Білорусі та Україні, як спадок з часів СРСР. Навіть у РФ її було скасовано.

Дослідження «Разом проти корупції» показало, що стаття стала інструментом шантажу засуджених тюремним начальством з метою здирництва коштів з їх сімей, примушення засуджених до безоплатної (рабської) праці та вчинення злочинів стосовно інших засуджених.

Негативи: –

Висновок:


Законопроєкт рекомендовано до прийняття.
Корисні