Watchdoc

Проєкт Закону про внесення змін до Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України" щодо приведення деяких положень у відповідність до Конституції України

Дата/номер реєстрації: 4025-1 від 16.09.2020

Авторський колектив: Олександр Ткаченко (СН), Антон Поляков (СН), Іван Шинкаренко (СН), Григорій Мамка (ОПЗЖ)

Профільний напрямок: Антикорупція / прокуратура / ДБР / СБУ / МВС /

Короткий опис аналізу змісту законопроєкту


Позитивні аспекти: 

Частково намагаються привести Закон України «Про НАБУ» у відповідність до Конституції України. Виключається можливість за наявності підстав, визначених у пунктах 6-12 частини 4 статті 6, за пропозицією не менш ніж 1/3 народних депутатів від конституційного складу ВРУ, може прийняти рішення про звільнення директора НАБУ з посади.

Також позитивним можна вважати зміну структури формування конкурсної комісії. Замість 9 членів (по 3 від ВРУ, уряду і президента) – 6 членів (від уряду).

Потенційні ризики:

Законопроект лише частково і побічно враховує потрібні зміни до Закону України «Про НАБУ», фактично залишаючи в цьому н-п-а норми, які варто змінити. Також вводяться нові норми, які спотворюють можливість прозорого відбору директора НАБУ (зміни до статті 7), не роблячи обов’язковою відеотрансляцію засідань конкурсної комісії. Ліквідується обов’язок (частина 3 статті 7 у чинному Законі) призначати до складу конкурсної комісії осіб, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет.

Також вводяться невідповідні обмеження для осіб, які впродовж останніх 10 років: або брали участь у керівництві, або були членами неурядових організацій, або отримували
(прямо/непрямо) кошти, майно, послуг іноземних держав, органів влади, міжнародних неурядових організацій, …., або з будь-якого джерела фінансування, розташованого за
межами України.

Запропоновані зміни до Закону, а саме стаття 26-1 передбачає деталізацію зовнішньої незалежної оцінки ефективності діяльності. При цьому, чітко встанолюється обмеження для недопуску іноземних експертів, а також – осіб (з громадянством України), які впродовж останніх 10 років: або брали участь у керівництві, або були членами неурядових організацій, або отримували (прямо/непрямо) кошти, майно, послуги іноземних держав, органів влади, міжнародних неурядових організацій, …., або з будь-якого джерела фінансування, розташованого за межами України.
Аналогічні обмеження стосовно вищезгаданої категорії осіб, що керували громадськими організаціями, були членами таких організацій, отримували кошти, майно, послуги від
іноземних держави, стосуються і можливості взяти участь у відборі і роботі Ради громадського контролю при НАБУ. Також встановлюється обмеження стосовно повторного обрання членом РГК при НАБУ.

Наслідки прийняття законопроєкту для політичної, соціально-економічної та інших сфер:


Позитивні: 

Позитивним є приклад приведення у відповідність норм законодавчого акту до встановлених у Конституції України рамок повноважень тих чи інших органів публічної влади.

Негативні:

Критично обмежується вплив реальної громадськості, що роками докладалась до створення антикорупційної інфраструктури. Іншими словами, після ухвалення таких обмежень щодо участі у роботі Ради громадського контролю при НАБУ створюється можливість участі виключно для тих громадських активістів, які фактично будуть пов’язані з політичними партіями, олігархічними групами, без відповідного досвіду і знань стосовно функціонування органів кримінальної юстиції. Аналогічні обмеження вводяться для експертів (аудиторів), що мають проводити інституційний аналіз роботи НАБУ. Тому такі зміни не тільки зашкодять функціональній роботі цього органу досудового розслідування, але й критично позначаться на довірі західних партнерів до роботи всієї антикорупційної інфраструктури.

Законодавчі альтернативи:


Ухвалення законопроекту №4025 від 02.09.2020
Потребують доопрацювання Небезпечні