Watchdoc

Зміни до ЗУ "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів"

Дата/номер реєстрації: 3304 від 06.04.2020

Авторський колектив: Янченко Г.І. ("Слуга народу"), Монастирський Д.А. ("Слуга народу"), Медяник М.А. ("Слуга народу") та ще 10 співавторів

Профільний напрямок: Правова політика, профільний комітет - Комітет з питань антикорупційної політики

Стан розгляду:
20.05.2020 – прийнято в першому читанні
08.05.2020 висновок профільного комітету - відповідає вимогам антикорупційного законодавства і рекомендує ВРУ, за наслідками розгляду законопроекту в першому читанні, прийняти його за основу
21.04.2020 висновок ГНЕУ – законопроект потребує суттєвого доопрацювання

Короткий опис аналізу змісту законопроєкту


Позитивні аспекти:

На законодавчому рівні визначається механізм організації заходів зі здійснення Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, представництва інтересів України у закордонних юрисдикційних органах.

Потенційні ризики:

ПЗУ пропонується доповнити Закон України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» новою статтею 27, ч. 1 якої передбачається, що Національне агентство здійснює організацію представництва та захисту інтересів України в іноземних юрисдикційних органах у спорах та справах, пов’язаних з поверненням в Україну активів, за дорученням Генерального прокурора або заступника Генерального прокурора – керівника спеціалізованої антикорупційної прокуратури, у кримінальному провадженні, в якому такі активи були виявлені.

Запропонована редакція не узгоджується із діючою редакцією пункту 7 ч.1 ст. 9 Закону, якою встановлено, що однією із функцій Національного агенства є участь у забезпеченні представництва прав та інтересів України у закордонних юрисдикційних органах у справах, пов’язаних з поверненням в Україну активів, одержаних від корупційних та інших кримінальних правопорушень.

Наявність в законі таких розбіжностей створює ризики двоякого розуміння норм Закону та неналежного виконання вказаної функції (невиконання взагалі, визнання певних дій такими, що вчинені поза меж, визначених Законом, тощо)

Наслідки прийняття законопроєкту для політичної, соціально-економічної та інших сфер:


Позитивні:

Впорядкування правового регулювання питання представництва та захисту прав та інтересів України у закордонних юрисдикційних органах у спорах та справах щодо майна (активів), яке прямо або опосередковано походить з юрисдикції України, має ознаки протиправного походження і на яке за законодавством України може бути накладено арешт у кримінальному провадженні.

Негативні:

Створення ризику двоякого розуміння норм одного і того ж Закону щодо виконання функції Національного агенства в частині забезпеченні представництва прав та інтересів України у закордонних юрисдикційних органах у справах, пов’язаних з поверненням в Україну активів, одержаних від корупційних та інших кримінальних правопорушень.
Потребують доопрацювання