Watchdoc

Зміни до ЗУ "Про забезпечення функціонування української мови як державної" з метою прирівняння посвідчення щодо вільного володіння державною мовою до державного сертифікату

Номер/дата реєстрації: 5598 від 02.06.2021

Авторський колектив: Дирдін М.Є. (Слуга Народу), Стефанчук М.О. (Слуга Народу), Третьякова Г.М. (Слуга Народу) та ще 14 депутатів

Профільний напрямок: Гуманітарна політика

Стан розгляду: 07.06.2021 – Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Законопроєктом пропонується ряд заходів зі зменшення адміністративного навантаження при запровадженні використання державного сертифіката про рівень володіння державною мовою при відборі на державну службу.

Контекст


З 16 липня 2021 р. набуде чинності нова редакція  Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (далі – нова редакція)   особа, яка бажає взяти участь у конкурсі на зайняття посади державної служби, зможе підтвердити рівень вільного володіння українською мовою лише копією державного сертифіката ( далі – сертифікат) виданого Національною комісією зі стандартів державної мови. Зазначена зміна вплине на 100-150 тис. громадян України ( https://www.dw.com/uk/z-lypnia-100-tysiach-liudei-v-ukraini-povynni-budut-pidtverdyty-znannia-ukrainskoi-movy/a-56673585). Наразі такі сертифікати не видавалися. 

Проблеми


1)     Зазначена нова редакція закону на кілька місяців паралізує конкурси на державну службу, адже всі кандидати мають отримати сертифікат, процес видачі якого ще остаточно не організовано.
2)     Велика ймовірність виникнення черг на складання іспиту на отримання сертифікату, що створить корупційні ризики.
3)     Зазначена норма обмежить права осіб, що отримали  посвідчення щодо вільного володіння державною мовою, видані до 25.09.2019 р.

Що пропонується


1)     Прирівняння посвідчення щодо вільного володіння державною мовою до державного сертифіката про рівень володіння державною мовою.
2)     Безкоштовна видача  державного сертифіката про рівень володіння державною мовою особам які мають оцінки «відмінно» у документах про освіту
Сертифікат подається не всіма кандидатами  а особою, визначеною переможцем конкурсу, не пізніше ніж через 14 календарних днів з дня оприлюднення результатів конкурсу на Єдиному порталі вакансій державної служби. Проте без подання сертифіката особу неможливо буде призначити на посаду.

Висновок


Законопроєкт не скасовує необхідності отримання  державного сертифіката про рівень володіння державною мовою, проте значно зменшує негативні моменти, пов’язані з необхідністю одночасної видачі таких сертифікатів усім кандидатам на державну службу, зменшує корупційні ризики та забезпечує права осіб, що отримали  посвідчення щодо вільного володіння державною мовою до 2019 року.

Рекомендовано невідкладно прийняти за основу та в цілому.

Корисні