Watchdoc

Проєкт Закону про Дисциплінарний статут пенітенціарної системи

Дата/номер реєстрації:#nbsp5294 від 22.03.2021

Авторський колектив: Кабінет Міністрів України

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду: 25.03.2021 – Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Законопроєкт регулює питання проходження служби особами рядового і начальницького складу пенітенціарної служби, застосування заохочень та дисциплінарних стягнень до таких осіб.

Потенційний вплив


Позитиви: 

Визначається механізм застосування заохочень та дисциплінарних стягнень до осіб рядового та начальницького складу пенітенціарної служби.

Негативи:

1. В п. 5, ч. 4, ст. 1 вказано, що особи рядового і начальницького складу мають право на захист від переслідувань у разі повідомлення про вчинення правопорушень.
При цьому не деталізується як цей захист реалізовується, коли починає діяти та скільки триває.

2. В ч.9, ст. 3 зазначено, що У разі одержання наказу, що суперечить закону , підлеглий не повинен виконувати його про що зобов’язаний невідкладно в письмовій формі доповісти керівнику. 
Як саме підлеглий має визначати, що наказ суперечить закону та навіщо вимога саме до письмової форми, якщо її легко можна знищити – не зрозуміло. Ефективнішим було б передбачити можливість фіксувати на відео відмову від виконання наказу, що суперечить закону.

3. Відповідно до ч.2, ст. 10 Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання - Кожна  держава-сторона  включає  заборону катувань до правил чи інструкцій,  які стосуються обов'язків і функцій  будь-яких  таких осіб.
Заборону катувань варто включити до ст. 4 Дисциплінарного статуту.

4. Також варто передбачити, що у разі виявлення ознак вчинення кримінального правопорушення особи рядового та начальницького складу повинні негайно повідомити про це Державне бюро розслідувань.

5. В ст.14 Дисциплінарні комісії слід передбачити, за аналогією до вимог дисциплінарного статуту Національної поліції України, участь громадськості в роботі таких комісій. 

6. В абзаці 2, ч. 1, ст. 16 зазначено, що оголошувати дисциплінарне стягнення особі начальницького складу органів і установ пенітенціарної системи в присутності його підлеглих заборонено. 
Ця заборона не є очевидною.

7. В ч. 11, ст. 16 зазначено, що звільнення може застосовуватись, якщо раніше вжиті заходи дисциплінарного впливу не дали позитивних результатів.  
При цьому не визначено, хто і як має оцінювати результати впливу раніше вжитих дисциплінарних заходів.

8. П. 4, ч. 2, ст. 20 передбачає можливість подавати скарги на дії осіб , які проводять службове розслідування.
Але не зазначено, ні терміни для подачі скарг, ні процедуру за якою це має відбуватись.

Висновок:


Законопроєкт є позитивним, однак потребує доопрацювання 
Небезпечні