Watchdoc

Зміни до ЗУ "Про публічні закупівлі" щодо підтримки наукової і науково-технічної діяльності

Дата/номер реєстрації: 5500 від 18.05.2021

Авторський колектив: Бабак С.В., Грищук Р.П.

Профільний напрямок: Економічна політика

Стан розгляду: 21.05.2021 – Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Проєктом закону пропонується внести зміни до статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо непоширення дії цього Закону на випадки, якщо предметом закупівлі є наукові прилади, обладнання, спеціалізовані транспортні засоби (в тому числі науково-дослідні судна), запасні частини і витратні матеріали до них, реактиви, зразки, наукова література в паперовому та електронному вигляді, що закуповуються державними науковими установами та закладами вищої освіти для забезпечення власної наукової та науково-технічної діяльності, а також  товари, роботи і послуги, які необхідні для забезпечення проведення українських антарктичних експедицій та забезпечення діяльності української антарктичної станції «Академік Вернадський».

Потенційний вплив


Позитиви: –

Негативи:

Законопроєктом повністю виводиться з під дії Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі наукового обладнання що закуповується державними науковими установами та закладами вищої освіти для забезпечення власної наукової та науково-технічної діяльності, а також товари, роботи і послуги, які необхідні для забезпечення проведення українських антарктичних експедицій та забезпечення діяльності української антарктичної станції «Академік Вернадський», при цьому не встановлюється жодних інших вимог до таких закупівель. Таким чином, після прийняття законопроєкту зазначені закупівлі будуть:

1) Відбуватися без будь-якого конкурентного відбору, постачальника буде обирати замовник на власний розсуд;
2) Без оприлюднення результатів закупівлі та документів;
3) Без можливості оскаржити результати закупівлі учасниками, пропозицію яких не обрали.

За таких умов існують необмежені можливості для корупції.

Окремо варто зазначити випадки корупції при закупівлі для спорядження української антарктичної станції «Академік Вернадський». Так, за даними  сервісу DoZorro, у 2017 році лише на транспортних послугах відбулася переплата 12 млн з ознаками корупційного правопорушення. ( https://dozorro.org/blog/12-mln-grn-pereplati-za-rejs-v-antarktidu), потенційно корупційними були і інші закупівлі ( https://dozorro.org/blog/antarktichna-neprozorist-20-pro-sho-movchit-nanc). Станом на 27 травня 2021 Національний антарктичний науковий центр очолює те саме керівництво, що і на момент здійснення непрозорих закупівель.

Хоча ряд проблем з закупівлями, перелічених у пояснювальній записці мають місце, їх необхідно вирішувати створенням окремих процедур у ЗУ «Про публічні закупівлі».

Висновок:


Законопроєкт є скоріше негативним.
(Проблема може бути усунута у рамках окремої спрощеної процедури в ЗУ «Про публічні закупівлі»)
Небезпечні