Watchdoc

Пропозиції Президента до Закону Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораціонізм)

Дата/номер реєстрації: 0975 від 04.09.2019

Авторський колектив: Герасимов А.В. (VIII скл.), Сотник О.С. (VIII скл.), Логвинський Г.В. (VIII скл.)

Профільний напрямок: Правова політика, профільний комітет - Комітет з питань правоохоронної діяльності

Стан розгляду:
Проєкт Закону внесено 19.01.2015
04.03.2015 проект відкликано
12.03.2015 внесено доопрацьований проект
21.04.2015 прийнято в першому читанні
15.07.2015 Закон прийнято
07.08.2015 повернуто з пропозиціями Президента
26.01.2016 повторно прийнято з пропозиціями Президента
07.06.2019 закон направлено на підпис Президенту
04.09.2019 закон повернуто з пропозиціями Президента
09.09.2019 направлено на розгляд Комітету
10.09.2019 надано пропозиції Президента до закону
04.09.2019 – висновок ГНЕУ до пропозицій Президента – рекомендовано
погодитися з пропозиціями Президента

Норми законопроєкту


Розділ І Особливої частини «Злочини проти основ національної безпеки України» доповнити статтею 1142 такого змісту:

«Стаття 1142. Порушення законодавства у сфері підтвердження відповідності, виготовлення, виробництва, реалізації, придбання продукції, робіт та послуг у військовій сфері.

1. Порушення службовою особою законодавства у сфері підтвердження відповідності, виготовлення, виробництва, реалізації, придбання продукції, робіт або послуг оборонного призначення, або продукції речового, матеріально-технічного забезпечення для Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, всупереч встановленим законодавством України правилам, стандартам або технічним регламентам у військовій сфері, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до двох років.

2. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або вчинені службовою особою, яка займає відповідальне чи особливо відповідальне становище, або якщо вони призвели до заподіяння матеріальної шкоди, яка у 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, зриву виконання військовим підрозділом (частиною, кораблем) оперативного (бойового) завдання або тяжких тілесних ушкоджень, загибелі людей або інших тяжких наслідків, – караються позбавленням волі на строк від
восьми до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років».

Короткий опис аналізу змісту законопроєкту


Позитивні аспекти:

Вцілому Законом пропонується встановити кримінальну відповідальність за порушення законодавства у сфері підтвердження відповідності, виготовлення, виробництва, реалізації, придбання продукції, робіт та послуг у військовій сфері.

Потенційні ризики:

Щодо тексту Закону, який підписаний Головою ВРУ 07.06.2019:

Невизначеність у частині першій статті 114-2 КК форми вини (умисне в особистих інтересах, в інтересах третіх осіб тощо) особи, яка підлягатиме кримінальній відповідальності за вчинення такого злочину, а також ступеня суспільно небезпечних наслідків злочину призводитиме до створення можливостей притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які вчинили те чи інше порушення у відповідній сфері, наприклад, по необережності без настання суспільно небезпечних наслідків.
Також це ж створюватиме можливість для уникнення відповідальності особами, які умисно вчинили злочин, що призвело до настання суспільно небезпечних наслідків, адже диспозиція частини другої цієї ж статті передбачає відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою, яка займає відповідальне/особливо відповідальне становище.

Наслідки прийняття законопроєкту для політичної, соціально-економічної та інших сфер:


Позитивні:

Врахування пропозицій Президента до Закону забезпечуватиме додержання принципу юридичної визначеності при формуванні диспозиції статті КК України та усуватиме юридичні помилки щодо законодавчо визначених підстав регулювання сфери, порушення якої є предметом для встановлення кримінальної відповідальності.

Негативні: 

Корисні