Watchdoc

Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них через електронні аукціони

Дата/номер реєстрації:2195 від 01.10.2019

Авторський колектив: Підласа Р.А., Мовчан О.В., Сольський М.Т., Заблоцький М.Б. та 7 інших депутатів.

Профільний напрямок: Галузевий розвиток

Стан розгляду:14.11.2019 – Прийнято в першому читанні

Стислий зміст законопроєкту


Метою законопроєкту є правове забезпечення публічності та прозорості аукціонів з продажу та передачі в користування земельних ділянок державної та комунальної власності, що буде досягнуто шляхом проведення таких аукціонів в електронній торговій системі

Потенційний вплив


Позитиви:

Проєктом  запроваджується продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них обов’язково через електронні аукціони в електронній торговій системі.

Земельні торги будуть проводитись в єдиній електронній торговій системі у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладатиметься договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів (цінову пропозицію).

Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів (у рішенні будуть зазначатись стартова ціна лота, строк та інші умови користування земельною ділянкою, а також особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення відповідного договору).
Врегулювання порядку організації земельних торгів (розмір, порядок сплати та повернення винагороди оператору електронного майданчика – будуть визначені у встановленому порядку Кабінетом Міністрів України).

Гарантії добросовісності (зміна розміру реєстраційного та гарантійного внесків - розмір гарантійного внеску не може становити менше 30 відсотків стартової ціни продажу земельної ділянки або стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою, неповернення гарантійних внесків у разі, якщо не було зроблемно хоча б однієї ставки (для інших учасників) або підписано протокол торгів, договір за результатами торгів, не було сплачено належної суми за придбаний лот (для переможця).

Ціна - щодо земель державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення стартова ціна дорівнює нормативній грошовій оцінці, а щодо інших земель державної та комунальної власності - не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки.

Крім цього, проєктом передбачається, що один лот складається виключно з однієї земельної ділянки або прав на неї. Проєктом передбачаються суттєві зміни в порядку підготовки та проведення земельних торгів.

Негативи: –

Рекомендації:


Доопрацювання:  Абз. 1 ч. 7 нової редакції ст. 137 Земельного кодексу України передбачає, що особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі перелік документів без встановлення у проєкті Закону строків для їх подачі. Наразі чинна норма (яка виключається законопроєктом) передбачає, що особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів відповідні документи. 

Відсутність чітких строків для зазначеної процедури створює корупційні ризики в частині можливого встановлення на власний розсуд часового обмеження між повідомленням про початок і закінченням строку подачі документів на участь у торгах.


Висновок:


Підтримати після доопрацювання.

Корисні Потребують доопрацювання