Watchdoc

Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів щодо сприяння розвитку сфери вирощування енергетичних рослин

Профільний напрямок: Енергетична політика

Авторський колектив: Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (Держенергоефективності)

Стан: Оприлюднено для публічного обговорення

Стислий зміст законопроєкту


Мета проєкту Закону – створення законодавчих передумов для полегшення ведення господарської діяльності з вирощування енергетичних рослин та запровадження державної підтримки.


Потенційний вплив


Позитиви:

Більша правова визначеність через запровадження терміну «енергетичні рослини» (багаторічні рослини, коренева система яких залишається у ґрунті після збору врожаю та продовжує процес вегетації, що вирощуються у плантаційний спосіб з періодичністю збору врожаю від 1 до 5 років з метою отримання біомаси для подальшого виробництва енергії з неї).

Негативи:

Проєктом пропонується надавати в оренду малопродуктивні та деградовані земельні ділянок сільськогосподарського призначення для вирощування енергетичних рослин поза земельними торгами. Вказане створює суттєві корупційні ризики при визначенні осіб, кому будуть надаватись відповідні землі та податкові переваги пов’язані з ними.

Відсутня правова визначеність у питанні порядку та розміру видатків, необхідних для забезпечення державної підтримки вирощування енергетичних рослин шляхом відшкодування частини витрат на закладення та догляд за насадженнями енергетичних рослин;

Висновок:


Зменшення регуляторного навантаження та полегшення процедур для отримання земель державної та комунальної власності відповідає принципам Національної Ради Реформ.

Водночас, вказані спрощення і преференції повинні мати всеукраїнський та загальногалузевий характер.


Законопроєкт має за мету надати такі преференції тільки для осіб, які залучені у вирощування енергетичних рослин. Це, в свою чергу, порушує принцип недискримінації та не може бути підтримано Національною Радою Реформ.

Офіс простих рішень і результатів загалом підтримує авторів законопроєкту в частині необхідності спрощення процедур, які перешкоджають введенню бізнесу в Україні, але за умови поширення таких спрощень (в т.ч. податкових пільг) в контексті державної та комунальної власності на загальногалузевому рівні, а не виключно для певних галузей.
Потребують доопрацювання