Watchdoc

Проєкт Закону про внесення змін до ЗУ "Про Національне антикорупційне бюро України" щодо приведення у відповідність до Конституції України деяких положень

Дата/номер реєстрації: 4025-2 від 16.09.2020

Авторський колектив: Володимир Кабаченко ("Батьківщина")

Профільний напрямок: Антикорупція / прокуратура / ДБР / СБУ / МВС /

Стан розгляду: 
18.09.2020 – надано для ознайомлення;
17.09.2020 – направлено на розгляд Комітету;
16.09.2020 – передано на розгляд керівництву;
16.09.2020 – одержано Верховною Радою.

Короткий опис аналізу змісту законопроєкту


Позитивні аспекти: 

Частково намагаються привести Закон України «Про НАБУ» у відповідність до Конституції України.

Потенційні ризики:

Законопроєкт лише частково і побічно враховує потрібні зміни до Закону України «Про НАБУ», фактично залишаючи норми, які варто змінити. Серед них, наприклад, повноваження Верховної Ради призначати до складу конкурсної комісії 3 членів для обрання директора НАБУ.
При цьому вводяться необгрунтовані обмеження стосовно участі у відборі до Ради громадського контролю при НАБУ осіб, які впродовж останніх 10 років: або брали участь у керівництві, або були членами неурядових організацій, або отримували (прямо/непрямо) кошти, майно, послуги іноземних держав, органів влади, міжнародних неурядових організацій …., або з будь-якого джерела фінансування, розташованого за межами України.

Наслідки прийняття законопроєкту для політичної, соціально-економічної та інших сфер:


Позитивні

Позитивним є приклад приведення у відповідність норм законодавчого акту до встановлених у Конституції України рамок повноважень тих чи інших органів публічної влади.

Негативні:

Критично обмежується вплив реальної громадськості, що роками докладалась до створення антикорупційної інфраструктури. Іншими словами, після ухвалення таких обмежень щодо участі у відборі в формування Ради громадського контролю при НАБУ створюється можливість участі виключно для тих громадських активістів, які фактично будуть пов’язані з політичними партіями, олігархічними групами, без відповідного досвіду і знань стосовно функціонування органів кримінальної юстиції.
Потребують доопрацювання Небезпечні