Watchdoc

Проєкт закону про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність)

Дата/номер реєстрації: 5305 від 26.03.2021

Авторський колектив: Чернєв Є.В. (Слуга Народу) та ще 36 депутатів

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду: 26.02.2021–Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Законопроєктом пропонується обмежити доступ до зайняття посад, до посад, пов’язаних із виконанням функцій держави чи місцевого самоврядування, строком на 15 років та передбачити інші відповідні покарання для осіб, які співпрацювали з державою-агресором, її окупаційною адміністрацією та/або її збройними чи воєнізованими формуваннями, а також можливість ліквідації юридичних осіб, уповноважені особи яких здійснювали таку співпрацю, шляхом встановлення кримінальної відповідальності за відповідні діяння.

Потенційний вплив


Позитиви: 

Прийняття законопроєкту, на думку авторів, забезпечить встановлення відповідальності за колабораційну діяльність. 

Негативи:

Досудове розслідування злочинів, передбачених статтею 111-1 пропонується здійснювати слідчими органи безпеки. При цьому частина кримінально карних діянь, відповідальність за які передбачена цією статтею є Кримінальними проступками, від так можуть розслідуватись силами Національної поліції України. 

Стаття 96-3 ККУ, яка визначає підстави для застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру доповнюється згадкою про 111-1 цього Кодексу. А саме мова йде про такий вид заходів кримінально-правого характеру, як ліквідація юридичної особи. Це, в поєднанні з нечіткістю формулювань положень статті 111-1 створює ризик суттєвих зловживань з боку органів правопорядку.  

В частині 4 встановлюється відповідальність за  провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором. При цьому чітко не визначається, що саме означає термін «у взаємодії». Фінансування, ресурсна підтримка, інформаційна підтримка, узгодження напрямків діяльності чи щось інше?!

В частині 6 встановлюється відповідальність за організацію та проведення заходів політичного характеру з державою-агресором, кримінально карною є активна участь у таких заходах. При цьому в Примітці зазначається, що заходи політичного характеру це  з’їзди, збори, мітинги, походи, демонстрації, конференції, круглі столи тощо.
Дефініція «тощо» не може бути прийнятною в цьому випадку.

Участь у роботі  тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на сході України або участь у міжнародній конференції ОБСЄ може кваліфікуватись, як злочин.

В частині 7 згадується про заборону громадянам України займати посади в незаконних судових або правоохоронних органах, які створені на тимчасово окупованій території. При цьому відповідальність громадян інших країн, або осіб без громадянства – не передбачена.

В ч.2 ст. 297-1 КПК України вносяться зміни, якими доповнюється 111-1 до переліку злочинів щодо яких може здійснюватись спеціальне досудове розслідування. При цьому не вносяться зміни до ст. 297-2 в якій варто було б вказати, що дізнавачі також можу звернутись з клопотанням  про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді.  

Висновок:


Ідея законопроєкту повністю та в цілому підтримується та є позитивною. 
Однак, законопроект потребує суттєвого доопрацювання та конкретизації визначень «колабораціонізму», «колабораційної діяльності», «взаємодії з державою-агресором» та ін., оскільки існують ризики зловживання та «широкого» застосування норм статті. 


Потребують доопрацювання