Watchdoc

Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" щодо спрощення деяких процедур закупівлі

Дата/номер реєстрації:4497 від 15.12.2020

Авторський колектив: Білозір Л.М., Камельчук Ю.О., Вацак Г.А., Кучер М.І. та 11 інших депутатів.

Профільний напрямок: Економічна політика

Стан розгляду:17.12.2020 – Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Мета проєкту Закону – спрощення системи електронних закупівель з метою організації ефективної діяльності органів місцевого самоврядування та оперативного здійснення купівлі товарів, робіт та послуг

Потенційний вплив


Позитиви:

Відсутні.

Негативи:

Наразі, органи місцевого самоворядування оприлюднюють інформацію про закупівлі на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів, що є вільним та безоплатним. Виходячи із цього, автори законопроєкту ввжають, що втрачається доцільність введення ще одного інструмента оприлюднення обсягів витрат, які здійснюються з місцевих бюджетів. У таких умовах підготовка і оприлюднення звіту про договір про закупівлю начебто стане необґрунтованим переобтяженням органів місцевого самоврядування додатковою роботою під час здійснення невеликих за вартістю закупок товарів, робіт і послуг, які і так відображаються на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів.

Чинне законодавство встановлює, що редакція ст. 3 Закону визначає, що у разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тис. грн, замовник повинен дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель та може використовувати електронну систему закупівель. Так, якщо замовник здійснює такі закупівлі без використання електронної системи закупівель, то він обов’язково оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до ст. 10 Закону. 

Проєктом Закону пропонується абз. 1 ч. 3 ст. 3 Закону викласти в новій редакції та встановити, що у разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг без використання електронної системи закупівель, за умови, що вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 25 тис. грн, замовники обов’язково оприлюднюють звіт про укладені договори в системі електронних закупівель відповідно до ст. 10 цього Закону або проводять спрощену закупівлю відповідно до ст. 14 Закону.

Фактично запропоноване регулювання виводить закупівлі, вартість яких є меншою або дорівнює 25 тис. грн, з-під дії Закону, що створює умови для виникнення корупційних ризиків, неефективного витрачання замовниками бюджетних коштів та обмеження конкуренції. Вказані зміни сприятимуть тому, що замовники отримають можливість без будь-якого контролю як з боку держави, так і громадськості, здійснювати закупівлі до 25 тис. грн. 

Висновки:


Виявлено корупційні ризики.
Вказане суперечить принципам Національної Ради Реформ. 
Законопроєкт категорично не рекомендовано до прийнтяття.


Небезпечні