Watchdoc

Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо заходів, спрямованих на поновлення прав засуджених осіб та осіб, взятих під варту, у зв'язку з неналежними умовами тримання

Дата/номер реєстрації: 5652 від 11.06.2021

Авторський колектив: Кабінет Міністрів України

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду: 15.06.2021 – Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Законопроєктом  пропонується виконати рекомендацій ЄСПЛ за рішеннями у справах про неналежні умови тримання людей, які взяті під варту.

Потенційний вплив


Позитиви: 

1. Виконуються рішення ЄСПЛ не тільки в частині відшкодування коштів потерпілим, але й в змістовній частині усунення порушень прав осіб, взятих під варту.

2. Посилюється контроль за триманням осіб, взятих під варту.

Негативи: 

1. Проєкт закону передбачає створення спеціальних органів -  комісій з розгляду скарг на неналежні умови тримання. При цьому не зазначається ким ці комісії створюються, коло питань, які вирішують, ким фінансуються та яким чином ліквідовуються.

2. Передбачається доповнити  Закон України «Про попереднє ув’язнення» статтею 11-1, в п.3, ч.3 якої зазначено, що заходом запобігання тримання осіб, взятих під варту в неналежних умовах є переведення до іншої установи. 
Це створює ризики постійного перекидання осіб, які скаржаться на неналежні умови тримання з однієї установи в іншу, тим самим може ускладнити комунікацію з адвокатом та процес відвідування судових засідань.

3. Передбачається, що заяву про неналежні умови тримання можуть також подавати члени сім’ї та близькі родичі, захисник особи, взятої під варту.
При цьому не уточнюється  скільки таких заяв може бути та який період вони мають охоплювати.

4. Зазначається, що особа, взята під варту, має право оскаржувати рішення комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання. 
При цьому, не зазначається, чи може установа виконання покарань якось оскаржувати рішення комісії.    
5. Законопроект не вирішує питання неналежних умов тримання для тих, хто в них знаходиться під час відбування покарання.

6. Законопроєкт не охоплює людей, які перебувають під вартою в Ізоляторах тимчасового тримання Національної Поліції України та СБУ

Висновок:


Законопроєкт потребує поверненню суб’єкту законодавчої ініціативи для доопрацювання.
Корисні