Watchdoc

Зміни до КК України щодо посилення кримінальної відповідальності за керування транспортним засобом в стані сп’яніння, якщо воно спричинило смерть

Дата/номер реєстрації: 5527 від 20.05.2021

Авторський колектив: Гриб В.О. (позафракційна)

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду: 24.05.2021 – надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Законопроєктом  передбачається внести зміни до ст. 286-1 КК України з метою посилення кримінальної відповідальності до позбавлення волі на строк від 12 років до довічного позбавлення волі за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, якщо вони спричинили смерть одного або декількох потерпілих

Потенційний вплив


Позитиви: 

Як слідує з пояснювальної записки до законопроєкту, його прийняття сприятиме запобіганню вчиненню правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху, більш стриманій і виваженій поведінці водіїв на дорогах і, як наслідок, призведе до зменшення кількості ДТП, особливо ДТП, учинених особами, які керували транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння або в стані, викликаному вживанням наркотичних або інших одурманюючих засобів, а також сприятиме підвищенню рівня правової культури, зміцнення законності та виховання водіїв, осіб, які керують транспортними засобами та їх пасажирів у дусі точного і неухильного додержання вимог чинного законодавства України.

Негативи:

Законопроєктом пропонується виключити у ч.3 і ч. 4 ст. 286-1 КК такі кваліфікуючі ознаки вчинення кримінального правопорушення, передбаченого цієї статтею (порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння), як вчинені в стані алкогольного, наркотичного чт іншого сп’яніння.  

Тобто кримінальна відповідальність буде наставати  за вчинення вказаних злочинів, якщо вони спричинили смерть потерпілого або загибель кількох осіб,  перебуваючи лише під впливом лікарських препаратів.

 В той же час, ця ж стаття 286-1 КК доповнюється новою частиною п’ятою, відповідно до змісту якої пропонується встановити кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 12 років до довічного позбавлення волі за діяння передбачені ч. 1 цієї статті, вчинені в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, якщо вони спричинили смерть одного або декількох потерпілих.

Насамперед слід зазначити, що КК України доповнено статтею 286-1 згідно із Законом України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» № 1231-IX від 16.02.2021 саме з метою посилення кримінальної відповідальності за  порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння та криміналізації цього правопорушення. Ці зміни набрали чинності 17.03.2021 (раніше вказана стаття перестала юридично існувати з 03.07.2020 у зв’язку з Законом № №720-IX).

За усталеною практикою конструювання норм законодавства про кримінальну відповідальність, внесення змін до норми чи її виключення доцільне у разі необхідності уточнення/удосконалення норми та/або неефективності дії цієї норми.
Однак, наразі необхідність посилення санкцій за цієї статтею чи доведення неефективності дії цієї статті КК у чинній редакції не може мати достатньо об’єктивної оцінки. 

До того ж, пропонованими змінами передбачається встановити неспіврозмірну між собою межу відповідальності за спричинення смерті однієї особи або декількох осіб: 

1) якщо винуватець перебуває під впливом лікарських засобів (від 5 до 10 років п/в з позбавленням права керування транспортним засобом строк від 5 до 10 років та від 7 до 12 років з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від 7-10 років відповідно)
2) якщо перебуває в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння (позбавлення волі на строк від 12 років до довічного позбавлення волі). 

При цьому наслідки перебування як під впливом лікарських засобів так і алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння в розумінні Правил дорожнього руху та цієї статті КК однакові: зниження уваги та швидкості реакції тощо. Законодавством чітко встановлена заборона керування особою транспортним засобом в будь-якому з цих станів.

Також, ч. 5 встановлюється однакова кримінальна відповідальність за спричинення в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння смерті як однієї особи, так і декількох осіб.

Висновки:


Запровадження пропонованих змін створюватиме ризики встановлення різного рівня кримінальної відповідальності за спричинення смерті потерпілого чи потерпілих внаслідок керування транспортним засобом особою у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння та перебування під впливом транспортних засобів.
Небезпечні