Watchdoc

Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності працівників правоохоронних органів за невиконання судових рішень

Дата/номер реєстрації: 3121 від 24.02.2020

Авторський колектив: Яценко А.В. («За майбутнє»)


Профільний напрямок: Правова політика
Профільний комітет - Комітет з питань правоохоронної діяльності

Стан розгляду: 27.02.2020 направлено на розгляд профільного комітету

Норми законопроєкту


Кримінальний кодекс України доповнити новою статтею 382-1 такого змісту:

«Стаття 382-1. Невиконання працівником правоохоронного органу судового рішення

1. Невиконання працівником правоохоронного органу вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню - караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб чи поєднані з вимаганням неправомірної вигоди, - караються позбавленням волі на строк від восьми до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років, з конфіскацією майна.».

Короткий опис аналізу змісту законопроєкту


Позитивні аспекти: 

Потенційні ризики:

Внесення запропонованих змін недоцільно, оскільки у розділі «Кримінальні правопорушення проти правосуддя» міститься стаття 382 КК, яка є загальною та вже передбачає кримінальна відповідальність за невиконання судового рішення незалежно від того, хто є суб’єктом такої відповідальності та в якому процесі (кримінальному, цивільному тощо) це рішення не виконано.
При цьому, частина 2 цієї норми статті КК окремо встановлює відповідальність за невиконання судових рішень саме службовими особами, якими працівники правоохоронних органів і є. Крім того, як свідчить судова практика, злочини, вчинені
працівниками правоохоронних органів, у тому числі і за вчинення злочину, передбаченого статтею 382 КК, кваліфікуються за сукупністю злочинів, зокрема зі статтями 364/365/367 КК.

Внесення подібних змін до КК для запровадження відповідальності окремих груп службових осіб за певні види к/п призведе до нагромадженості КК та розбалансованості в частині визначення кваліфікації злочину.

Наслідки прийняття законопроєкту для політичної, соціально-економічної та інших сфер:


Позитивні: 

Негативні:

Введення даного інституту кримінального права може призвести до розбалансованості діючого КК України.
Небезпечні