Watchdoc

Про внесення змін до статті 204-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо забезпечення прав і свобод громадян України під часу перетину тимчасово неконтрольованої Україною частини держ

Дата/номер реєстрації: 5405 від 20.04.2021

Авторський колектив: Магомедов М.С. (позафракційний) та інші

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду: 23.04.2021 – Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Законопроєктом пропонується внести зміни до ст. 204-2 (Порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї) КУпАП, якими встановити, що чинність цієї статті не поширюватиметься на випадки в’їзду на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях та виїзду з таких територій громадян України, які перетинають тимчасово неконтрольовану Україною частину Українсько-Російського кордону у періоди обмеженого функціонування контрольних пунктів в’їзду-виїзду на тимчасово окуповані території. Також, пропонується встановити, що такі періоди визначає Командувач об’єднаних сил. 

Потенційний вплив


Позитиви: –

Негативи:

Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» порядок в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території в Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій встановлюється відповідно до цього Закону.

Згідно преамбули та ст. 12 Закону, в’їзд осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзд осіб, переміщення товарів з таких територій здійснюються через контрольні пункти в’їзду-виїзду. Цей захід є одним із «спеціальних» заходів державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях. Відповідний Порядок визначається КМУ.

Надання можливості в’їзду на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях та виїзду з таких територій громадян України, які перетинають тимчасово неконтрольовану Україною частину Українсько-Російського кордону у періоди обмеженого функціонування контрольних пунктів, у спосіб, не визначений відповідним Порядок, по-перше, фактично здійснюватиметься у спосіб, що суперечить вказаному Закону. По-друге, створюватиме загрозу життю і здоров’ю таких людей, оскільки тільки визначені КПВВ забезпечують здійснення відповідних спеціальних заходів щодо належного контролю і пропуску людей, у тому числі і безпекові заходи. По-третє, це може призвести до потрапляння на територію України, наприклад, заборонених товарів, предметів тощо.

Крім того, надання Командувачу об’єднаних сил будь-яких додаткових повноважень, у даному випадку права на визначення періодів, на які не поширюватиметься випадки в’їзду/виїзду правила перетинання державного кордону відповідно до визначеного вказаним Законом способу, по перше, не є предметом регулювання КУпАП, по-друге, не узгоджується з нормами Закону, адже Законом Командувачу ОС надано право у разі реальної загрози життю та здоров’ю осіб, які перетинають лінію розмежування, обмежувати в’їзд цих осіб на тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей на період існування цієї загрози та обмежувати перебування в районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях осіб, не залучених до проведення таких заходів. 

Висновок:


Законопроєкт не узгоджується із положеннями ЗУ «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях».