Watchdoc

Проєкт Закону про внесення змін до ЗУ "Про запобігання корупції" щодо удосконалення окремих механізмів запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням

Дата/номер реєстрації: 4163 від 29.09.2020

Авторський колектив: Божик В.І. ("Слуга народу")

Профільний напрямок: Правова політика, профільний комітет - Комітет з питань правоохоронної діяльності

Стан розгляду:30.09.2020 направлено на розгляд профільного комітету

Короткий опис аналізу змісту законопроєкту


Законопроєктом пропонується встановити, що у кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості особи, а також домашнього насильства допит потерпілого проводиться у присутності психолога, а за необхідності — лікаря. Це ж стосується і проведення слідчих (розшукових) дій.

Позитивні аспекти:

Потенційні ризики:

  • Встановлення в пункті 9 ч.1 ст. 12 ЗУ Про запобігання корупції права НАЗК на отримання від осіб……..письмових пояснень з приводу виявлених порушень замість письмових пояснень стосовно обставин, що можуть свідчити про порушення, створює ризики позбавлення НАЗК можливості вимагати такі пояснення до моменту безпосереднього виявлення (офіційного встановлення факту) порушення.

  • Змінами до статті 45 Закону пропонується виключити встановлене обмеження до трьох разів щодо подання виправленої декларації. Це може призвести до зловживань з боку суб’єктів декларування щодо кількості разів виправлення декларації.

  • Проєктом Закону передбачається виключити у ст. 49 Законуповноваження НАЗК щодо повідомлення про виявлений факт неподання декларації спеціально уповноваженим суб’єктам у сфері протидії корупції… . Це створює ризики того, що спеціально уповноважені уповноваженні суб’єкти у сфері протидії корупції, у разі якщо вони не володіють інформацією щодо неподання декларації суб’єктом декларування, не забезпечуватимуть належне реагування на цей факт та подальше виконання своїх обов’язків стосовно такого суб’єкта декларування.

  • Змінами до ст. 52 Закону пропонується встановити, що повідомлення про суттєві зміни у майновому стані мають подаватися тільки суб’єктами декларування, які належить до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище. Таким чином, всі інші суб’єкти декларування, які не відносяться до вказаної категорії, виводяться з під зобов’язання щодо подання такого повідомлення. Це порушуватиме принципи здійснення фінансового контролю щодо всіх суб’єктів декларування, визначених Законом та створюватиме корупційні ризики (можливості) для зловживань (незаконного збагачення) таких суб’єктів декларування.

Наслідки прийняття законопроєкту для політичної, соціально-економічної та інших сфер:


Позитивні:

Негативні: 

Створює корупційні ризики для зловживань (незаконного збагачення) суб’єктами декларування, які не займають відповідальне та особливо відповідальне становище та порушує принципи здійснення фінансового контролю відносно суб’єктів декларування в частині подання ними повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.
Небезпечні