Watchdoc

Зміни до ЗУ «Про запобігання корупції» щодо встановлення заборони на відкриття та/або використання рахунків і збереження фінансових активів в іноземних банках

Дата/номер реєстрації:5350 від 08.04.2021

Авторський колектив:Качура О.А. (Слуга народу)

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду: 13.04.2021Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Законопроєктом передбачається створення нормативного підґрунтя для заборони відкриття та/або використання рахунків і збереження фінансових активів в іноземних банках для осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та членів їх сімей.

Особам та членам їх сімей, забороняється відкривати та/або використовувати рахунки, а також зберігати фінансові активи в іноземних банках.
Заборона встановлена частиною першою цієї статті не поширюється на строк, коли особи є дипломатичними службовцями і проходять дипломатичну службу в закордонних дипломатичних установах України.

іноземний - пов'язаний з громадянином або юридичною особою будь-якої країни, крім України;


Потенційний вплив


Позитиви: –


Негативи:

  • Не врегульовано питання використання вже існуючих (відкритих) банківських рахунків, які посадовці матимуть на момент прийняття законопроекту та/або на момент зайняття посади. 

  • Обмеження, встановлені законопроєктом щодо розміщення і користування фінансовими активами стосуватимуться не лише посадовців, але і членів їхніх сімей, що може негативно вплинути на певні соціально-побутові моменти (наприклад питання освіти для дітей посадовців). 

Дискримінаційний законопроєкт. 

Необхідність відкриття таких рахунків може виникнути у разі:

  • придбання нерухомості за кордоном;
  • оплати товарів або послуг;
  • оплати навчання у закордонних закладах освіти
  • лікування в закордонних клініках та в ін.випадках.

Наразі законодавчо врегульовано, що у разі відкриття суб’єктом декларування або членом його сім’ї валютного рахунка в установі банку-нерезидента відповідний суб’єкт декларування зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції у десятиденний строк з дня, коли суб’єкт декларування чи член його сім’ї відкрив зазначений валютний рахунок, або з дня, коли суб’єкту декларування стало відомо або повинно було стати відомо про відкриття зазначеного валютного рахунка членом його сім’ї.


Висновок:


Не рекомедовано до прийняття. Законопроєкт є дискримінаційним, потребує більшого обгрунтування та доопрацювання.

Небезпечні