Watchdoc

Зміни до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення законодавства щодо управління у сфері безпеки автомобільних доріг

Дата/номер реєстрації: 4551 від 28.12.2020

Авторський колектив: КМУ

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду: 21.05.2021 – надано подання Комітету про розгляд

Стислий зміст законопроєкту


Законопроєктом  передбачається внести зміни до:

  • ст. 128-1 КУпАП в частині слів «правил, норм та стандартів», словами «нормативно-правових актів, норм і правил»;

  • у ст. 128-1 КУпАП склад правопорушення  доповнити новою формою об’єктивної сторони «незабезпечення здійснення аудиту та/або перевірки безпеки автомобільних доріг, якщо такий аудит і перевірка є обов’язковими згідно з вимогами нормативно-правових актів, норм і правил»; 

  • доповнити КУпАП новою ст. 185-14, якою запровадити адмінвідповідальність за створення перешкод при здійсненні аудиту та перевірки безпеки автомобільних доріг». При цьому, згідно пропонованих змін до ст. 255 КУпАП право на складання відповідних протоколів уповноваженим на те посадовим особам центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті. Розгляд таких справ покладатиметься на  районні, районні у місті, міські чи міськрайонні суди (суддів) (зміни до ст. 221 КУпАП); 

  • у ст. 288 КК визначити, що суб’єктом злочину за вказаною статтею може бути аудитор безпеки автомобільних доріг або особа, яка проводить перевірку безпеки автомобільних доріг.

Потенційний вплив


Позитиви: 

Законопроєкт спрямований на встановлення адмінвідповідальності замовників робіт з будівництва та утримання автомобільних доріг за недотримання  вимог, передбачених Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо управління безпекою автомобільних доріг» (від 17.10.2019 № 200-IX), яким встановлено, що управління безпекою автомобільних доріг здійснюється шляхом організації та проведення аудиту безпеки автомобільних доріг, перевірок безпеки автомобільних доріг, виявлення аварійно-небезпечних місць (ділянок) тощо.

Негативи: 

Законопроєктом пропонується доповнити КУпАП новою статтею 185-14, якою встановити адмінвідповідальність за створення перешкод при здійсненні аудиту та перевірки безпеки автомобільних доріг. Однак, зміст пропонованої редакції статті не визначає, що слідує розуміти під поняттям «створення перешкод», що надає можливості відповідним уповноваженим особам на складення протоколів за цією статтею на власний розсуд визначати наявність в діях «створення перешкод». Це створює ризики корупційних зловживань, безпідставного притягнення особи до юридичної відповідальності.
Так само, відсутність чітко визначеного суб’єкта, який може бути притягнутий до адмінвідповідальності за цією статтею створюватиме можливості уникнення винними особами такої відповідальності.

Висновок:


Деякі положення законопроєкту потребують уточнення з метою усунення корупційних ризиків та механізмів для уникнення винними особами відповідальності за вчинення відповідного правопорушення.
Потребують доопрацювання