Watchdoc

Проєкт Закону про внесення змін до КУпАП щодо соціальних пільг та соціальних гарантій для учасників бойових дій

Дата/номер реєстрації:5027 від 05.02.2021

Авторський колектив: Заремський М.В..

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду:10.02.2021 – Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Доповнюється КУпАП новою статтею, якою передбачається встановити адміністративну відповідальність за порушення в сфері надання соціальних пільг учасникам бойових дій.

Довідково: законопроєкт є пов’язаним з законопроектом № 5026 «Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо соціальних пільг та соціальних гарантій для учасників бойових дій», яким передбачається внести зміни до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з метою уточнення положень щодо пільг учасникам бойових дій»


Потенційний вплив


Позитиви:

Встановлення адміністративної відповідальності за порушення гарантій держави щодо надання соціальних пільг та соціальних гарантій учасникам бойових дій

Негативи:

Запровадження окремої статті, якою встановлюється адміністративна відповідальність за порушення у сфері надання пільг та соціального захисту виключно тільки для учасників бойових дій створюють перевагу по відношенню до інших пільгових категорій громадян, наприклад осіб з обмеженими можливостями, дітей-сиріт тощо.

Кожен профільний закон, який визначає соціальні гарантії та пільги для тієї чи іншої категорії осіб, містить відповідне положення, яке передбачає відповідальність за порушення норм таких законів. 

Зокрема ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлює переліг соціальних пільг і гарантій для УБД, а ст.23 цього Закону встановлює, що посадові особи і громадяни, винні в порушенні законодавства про соціальний захист ветеранів війни та їх сімей, несуть відповідальність згідно з законодавством України.

Такі ж норми міститься і в ЗУ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» тощо.

При цьому, КУпАП не розділяє пільгову категорію за групами.

Наприклад, у ст. 133-1 КУпАП встановлено відповідальність за безпідставну відмову від передбаченого законом пільгового перевезення. Ця стаття КУпАП стосується всіх пільгових категорій громадян, а не тільки УБД.

Висновок:


У разі визначення доцільності встановлення адміністративної відповідальності за порушення гарантованих державою соціальних пільг та соціальних гарантій, така норма має бути універсальною та встановлювати відповідальність за порушення права на отримання будь-якої соціальної пільги чи гарантії, встановленої для відповідної пільгової категорії громадян відповідними профільними законами.


Потребують доопрацювання