Watchdoc

Зміни до розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель

Дата/номер реєстрації: 5441 від 29.04.2021

Авторський колектив: Арахамія Д.Г., Радіна А.О., Іонушас С.К., Корнієнко О.С.

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду: 05.05.2021 – Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Законопроєктом пропонується:

Продовжити строк дії мораторію на купівлю-продаж чи на інший спосіб відчуження земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2023 року. Відповідно до пояснювальної записки, «Продовження строку дії мораторію дозволить врегулювати за цей час на законодавчому рівні процедуру обігу земель сільськогосподарського призначення та розробити необхідні нормативно-правові акти для введення сільськогосподарських земель в економічний обіг».

Потенційний вплив


Позитиви: –

Негативи:

Затягування строку впровадження відкритого ринку землі. 

Наразі, під час дії мораторію, землі (близько 10,2 млн гектарів державної і комунальної власності) не приносять прибутку, перебувають в тіні та обробляються за сумнівними договорами.

Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Зеленчук і Цицюра проти України» від 18 серпня 2018 року постановив, що мораторій на купівлю-продаж земель с/г призначення в Україні є порушенням прав людини.

Скасування мораторію призведе до збільшення орендної плати за рахунок конкуренції; до вкладу інвестицій у власність. Також законом передбачено першочергове право суб’єктів, які можуть купити земельну ділянку.

Наразі потребують схвалення законопроєкти №2194, №2195. Законопроєкт №2194 фіналізує земельну децентралізацію, максимально дерегулює та деконцентрує сферу земельних відносин, усуне корупційні ризики в управлінні земельними ресурсами.

Ключовим у законопроєкті №2195 є мінімізація корупційних ризиків: прозоре та ефективне користування і розпорядження землями; діджиталізація і автоматизація галузі; інформація про земельні торги виключно через електронні аукціони і в режимі реального часу через мережу інтернет; публічна електронна система про земельні ділянки.

Висновки:


В цілому негативний законопроєкт. Категорично не рекомендовано до прийняття 
Небезпечні