Авторський колектив: Арахамія Д.Г., Радіна А.О., Іонушас С.К., Корнієнко О.С.
Профільний напрямок: Правова політика
Стан розгляду: 05.05.2021 – Надано для ознайомлення
Стислий зміст законопроєкту
Законопроєктом пропонується:
Продовжити строк дії мораторію на купівлю-продаж чи на інший спосіб відчуження земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2023 року. Відповідно до пояснювальної записки, «Продовження строку дії мораторію дозволить врегулювати за цей час на законодавчому рівні процедуру обігу земель сільськогосподарського призначення та розробити необхідні нормативно-правові акти для введення сільськогосподарських земель в економічний обіг».
Потенційний вплив
Позитиви: –
Негативи:
Затягування строку впровадження відкритого ринку землі.
Наразі, під час дії мораторію, землі (близько 10,2 млн гектарів державної і комунальної власності) не приносять прибутку, перебувають в тіні та обробляються за сумнівними договорами.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Зеленчук і Цицюра проти України» від 18 серпня 2018 року постановив, що мораторій на купівлю-продаж земель с/г призначення в Україні є порушенням прав людини.
Скасування мораторію призведе до збільшення орендної плати за рахунок конкуренції; до вкладу інвестицій у власність. Також законом передбачено першочергове право суб’єктів, які можуть купити земельну ділянку.
Наразі потребують схвалення законопроєкти №2194, №2195. Законопроєкт №2194 фіналізує земельну децентралізацію, максимально дерегулює та деконцентрує сферу земельних відносин, усуне корупційні ризики в управлінні земельними ресурсами.
Ключовим у законопроєкті №2195 є мінімізація корупційних ризиків: прозоре та ефективне користування і розпорядження землями; діджиталізація і автоматизація галузі; інформація про земельні торги виключно через електронні аукціони і в режимі реального часу через мережу інтернет; публічна електронна система про земельні ділянки.
Висновки:
В цілому негативний законопроєкт. Категорично не рекомендовано до прийняття