Авторський колектив: Кабінет Міністрів України
Профільний напрямок: Правова політика
Стан розгляду: 17.05.2021 – Надано для ознайомлення
Стислий зміст законопроєкту
Законопроєктом передбачається внесення змін до КУпАП, КК України та Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».
Передбачені законопроєктом зміни до КУпАП стосуються доповнення цього кодексу новою статтею 188-56 (Порушення законодавства у сфері запобігання та протидії дискримінації), а також доповнення статті 35 цього кодексу такою обставиною, що обтяжує відповідальність за адміністративне правопорушення, як учинення правопорушення з мотивів нетерпимості.
Законопроєктом також передбачається внесення змін до КК України. Сутність указаних змін полягає в уніфікації термінології, пов’язаної з використанням терміну «нетерпимість», і стосується відповідних положень статей 67, 115, 121, 122, 126, 127, 129, 300 КК України.
Запропонованими змінами до статті 130 КК України передбачається декриміналізація свідомого поставлення іншої особи в небезпеку зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпечною для життя людини, а також зараження іншої особи вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби особою, яка знала про те, що вона є носієм цього вірусу.
Законопроєктом запропоновано викласти в новій редакції статтю 161 КК України, передбачивши в ній відповідальність за публічні заклики до насильства на ґрунті нетерпимості, а також інші умисні дії, спрямовані на розпалювання ворожнечі та ненависті на ґрунті нетерпимості, а також за ті самі дії, учинені службовою особою з використанням службового становища.
Крім того, законопроєктом у прикінцевих та перехідних положеннях передбачено доповнення частини першої статті 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» пунктом 21, у якому визначити термін «нетерпимість».
Потенційний вплив
Позитиви:
Законопроєкт є одним з правильних кроків в боротьбі з проявами дискримінації, які очікувано мають бути ухвалені законодавцями.
Негативи:
Законопроєкт вноситься зміни одночасно як в КУпАП, так і Кримінальний кодекс України, що є неправильним із законодавчого зору. Законопроєкт є фрагментованим в сфері боротьбі з дискримінацією, оскільки сфера дискримінації в Україні є більш широкою.
Висновок:
Ідея законопроєкту є позитивною. Необхідно виправити недоліки законодавчої техніки одночасного внесення змін до КУПАП та ККУ.
Законопроєкт потребує більшої системності в боротьбі з проявами дискримінації в Україні, іншими словами – його варто доопрацювати (у випадку підтримання в першому читанні).