Watchdoc

Про внесення змін до КУпАП та КК України щодо боротьби з проявами дискримінації"

Дата/номер реєстрації: 5488 від 13.05.2021

Авторський колектив: Кабінет Міністрів України

Профільний напрямок: Правова політика

Стан розгляду: 17.05.2021 – Надано для ознайомлення

Стислий зміст законопроєкту


Законопроєктом передбачається внесення змін до КУпАП, КК України та Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».
Передбачені законопроєктом зміни до КУпАП стосуються доповнення цього кодексу новою статтею 188-56 (Порушення законодавства у сфері запобігання та протидії дискримінації), а також доповнення статті 35 цього кодексу такою обставиною, що обтяжує відповідальність за адміністративне правопорушення, як учинення правопорушення з мотивів нетерпимості.

Законопроєктом також передбачається внесення змін до КК України. Сутність указаних змін полягає в уніфікації термінології, пов’язаної з використанням терміну «нетерпимість», і стосується відповідних положень статей 67, 115, 121, 122, 126, 127, 129, 300 КК України.

Запропонованими змінами до статті 130 КК України передбачається декриміналізація свідомого поставлення іншої особи в небезпеку зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби,  що є небезпечною для життя людини, а також зараження іншої особи вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби особою,  яка знала про те, що вона є носієм цього вірусу. 

Законопроєктом запропоновано викласти в новій редакції статтю 161  КК України, передбачивши в ній відповідальність за публічні заклики до насильства на ґрунті нетерпимості, а також інші умисні дії, спрямовані на розпалювання ворожнечі та ненависті на ґрунті нетерпимості, а також за ті самі дії, учинені службовою особою з використанням службового становища. 

Крім того, законопроєктом у прикінцевих та перехідних положеннях передбачено доповнення частини першої статті 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» пунктом 21, у якому визначити термін «нетерпимість».

Потенційний вплив


Позитиви: 

Законопроєкт є одним з правильних кроків в боротьбі з проявами дискримінації, які очікувано мають бути ухвалені законодавцями.

Негативи:

Законопроєкт вноситься зміни одночасно як в КУпАП, так і Кримінальний кодекс України, що є неправильним із законодавчого зору. Законопроєкт є фрагментованим в сфері боротьбі з дискримінацією, оскільки сфера дискримінації в Україні є більш широкою.

Висновок:


Ідея законопроєкту є позитивною. Необхідно виправити недоліки законодавчої техніки одночасного внесення змін до КУПАП та ККУ. 

Законопроєкт потребує більшої системності в боротьбі з проявами дискримінації в Україні, іншими словами – його варто доопрацювати (у випадку підтримання в першому читанні).
Корисні Потребують доопрацювання